Sotva si po příchodu domů sedneme na pohovku, začnou kolem nás polétávat mouchy. Otravný létající hmyz, proti kterému mnohdy nezabírají ani ty nejlepší odpuzovače hmyzu (i když z velké většiny si s nimi dokážou poradit). Pokud už ale máte tradičních mucholapek dost, možná chcete vyzkoušet nějakou babskou radu, do které se nemůžete zamotat, když projdete kolem. Co konkrétního se tedy nabízí?
Mouchy jako škodlivý hmyz
I když si to člověk neuvědomuje, mouchy jsou poměrně škodlivým hmyzem, který je přenašečem řady nemocí. Respektive přenáší stovky virů a bakterií, a ty jsou následně původcem onemocnění mnoha druhů.
Tyto viry a bakterie se drží na drobných chloupcích, které pokrývají mouchy kompletně. A i když je moucha poměrně drobné stvoření, na svých nohách nebo těle může nést až pět milionů zárodků bakterií a virů.
TIP: vyberte si správné přípravky proti škůdcům
Proto raději nedávejte mouchám žádnou příležitost k tomu, aby vnikly do domácnosti, respektive aby v ní zůstaly. Jídlo raději přikrývejte (zejména ovoce a zeleninu), případně některé druhy dávejte do lednice, čímž se eliminuje riziko toho, že by kolem plodů poletovala muška.
Pravidelně také uklízejte, zejména čistěte kuchyňkou linku a vytírejte podlahu. A neopomíjejte ani běžné domácí činnosti, jako je pravidelné vynášení košů.
Vyzkoušejte silná aromata
Na hmyz tohoto typu efektivně zabírá řada silných aromatických bylinek nebo koření. Vsadit můžete například na skořici, česnek nebo bobkový list, efektivně však působí i meduňka nebo levandule. Svým aromatem mouchám nesedí ani máta, šalvěj nebo bazalka.
Podobně odpudivě funguje i klasický hřebíček, který z domácnosti vyžene i menší tvory, a to pavouky. Dokonce ho můžete vytasit i na vosy, pokud se vám usídlily v některém z pokojů domu.